Strony www wczoraj a dziś: ręczna robota a systemy CMS

Po długiej epoce witryn internetowych ciężkich i powolnych – były to pierwsze lata XXI wieku i mało kto wówczas zwracał na to uwagę – będących wynikiem nadmiernego kodu HTML, generowanego przez popularne niegdyś aplikacje do tworzenia stron internetowych, takie jak  pierwsze wersje Mircrosoft FrontPage,  którymi delektowali się pierwsi architekci dawnej sieci web, nastąpiła epoka tak zwanych purystów HTML, którzy z obrzydzeniem potępiali wszelkiego rodzaju oprogramowanie wspomagające tworzenie witryn webowych.

frontpage

Wszystko należało, wedle uznania purysty HTML, tworzyć ręcznie i zupełnie od podstaw. Sam kiedyś do nich należałem i nawet mile dziś wspominam wszystkie nieprzespane noce, spędzone na tworzeniu tysięcy linii kodu, nie tylko HTML, ale głównie php, a na dodatek w stylu proceduralnym, bo o programowaniu obiektowym w tym języku wówczas nie było mowy.

Jeszcze do niedawna panowało wśród zawodowych twórców stron internetowych właśnie takie przekonanie, że jedyną właściwą metodą tworzenia witryn webowych, nawet tych najbardziej rozbudowanych i skomplikowanych, takich jak fora i sklepy, jest metoda polegająca na ręcznym wyklepywaniu całego kodu HTML, CSS, php i js.

codehtml

Jednak purystów HTML szybko zaskoczyły coraz to prostsze w użyciu i dające niesamowite efekty wizualne systemy CMS. Z czasem bowiem coraz to bardziej powszechne, ponieważ ciągle udoskonalane i coraz to łatwiejsze w użyciu, stały się systemy zarządzania treścią. Najpopularniejsze z nich to dziś Drupal, Joomla oraz Worpress. Na dzień dzisiejszy, praktycznie żaden zawodowy twórca witryn internetowych o zdrowych zmysłach nie podejmie się ręcznego pisania kodu dla swoich klientów, chyba że za bardzo wysokim wynagrodzeniem, w projektach które tego bezwzględnie wymagają.

Koniec więc z ręcznym tworzeniem stron internetowych, głównie dlatego, że o wiele łatwiej jest to robić korzystając z popularnych systemów CMS, pod warunkiem posiadania solidnych podstaw wiedzy webmasterskiej oraz umiejętnego doboru odpowiedniego dla danego projektu systemu CMS, bowiem nie wszystkie z nich są idealne do każdego zastosowania.

opensource

Dzięki systemom CMS, strony www mogą stać się nie tylko wizualnie bardziej atrakcyjne i estetyczne, lecz także leżący u ich podstaw kod HTML jest przeważnie optymalnie generowany przez system, w zależności jednak w dużej mierze od umiejętności projektanta witryn, bowiem paradoksalnie gruntowna wiedza, nabyta w czasach, w których tego typu rozwiązania nie nadawały się jeszcze do profesjonalnego zastosowania, okazuje się dziś w tej dziedzinie bezcenna.

Wspomaganie się systemami CMS to jedno, a gruntowna fachowa wiedza to drugie. Pierwsze jeszcze długo nie zastąpi drugiego. Korzystanie z systemów zarządzania treścią nie przyniesie dobrych efektów, jeśli nie będziemy wiedzieli co powinno być zrobione i jak do tego się zabrać. Dziś bowiem tworzenie profesjonalnych witryn internetowych, jest zadaniem naprawdę bardzo złożonym. Nowoczesne, profesjonalne strony www muszą być zarówno responsywne, jak i szybkie. Ale to nie wszystko. Do tego dochodzi cała gama ustawień związanych z SEO i z zapewnieniem oczekiwanej przez klienta funkcjonalności w najlepszym jej wydaniu. Żaden początkujący twórca witryn internetowych, nawet mając do dyspozycji wszystkie dobrodziejstwa systemów CMS, nie pomyśli o dokładnym sprawdzeniu kompatybilności swojego dzieła z różnymi urządzeniami mobilnymi, czy o zoptymalizowaniu kodu pod kątem szybkości działania, a co dopiero mówić o zaawansowanych metatagach, o których istnieniu nie ma on przeważnie pojęcia, a które często mają znaczącą wagę dla pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Można to porównać do jazdy nowoczesnym, wyposażonym w zaawansowaną technologię autem, gdzie – pomimo wszystko – kluczowe znaczenie ma doświadczenie kierowcy.

No cóż, to miała być tylko taka krótka dywagacja, głównie historyczna, ale nie tylko, o tworzeniu witryn www wczoraj i dziś. Mam nadzieję, że artykuł Wam się spodobał. Jeśli są jakieś wątpliwości, lub uwagi, to komentarze są mile widziane.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s